some_text

Ali Müfit Gürtuna

ali-mufit-gurtuna-1O dönem Konya’ya şimdi ise Karaman’a bağlı Torosların incisi Ermenek ilçesinde doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Karaman’da bitirdi. Daha sonra İstanbul’a yerleşen Gürtuna, İstanbul Pendik Lisesi’nden mezun oldu. Lise sonrası, ODTÜ (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) İngilizce bölümünü bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti ve buradan mezun oldu.

Çalışma hayatına daha öğrencilik yıllarında başlayan Ali Müfit Gürtuna, önce gazetecilik yaptı. Bu kariyerine TRT Haber Dairesi’nde devam etti. TRT Parlamento muhabirliği görevinde bulundu. Bir müddet sonra TRT ve Ankara’dan ayrılarak tekrar İstanbul’a yerleşen Gürtuna, tekstil ve inşaat alanlarında aile şirketlerini kurarak ticari hayatta yoğunlaştı. Bir hukuk bürosu kurdu. Ayrıca birçok özel kuruluşun yanında, Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Türkiye Çimento Sanayi, Kıbrıs Türk Petrolleri Ortaklığı’nda yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık yaptı.

Daha öğrencilik yıllarında kültür, sanat ve sosyal alanda yoğun çalışmalar yapan ve çeşitli kuruluşlarda başkanlıklar yürüten Gürtuna, siyasi çalışmalara 1983’te ANAP’ın kuruluşu ile başladı. Merhum Turgut Özal’ın davetiyle, siyasi çalışmalara dahil olan Ali Müfit Gürtuna, 1984’de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi seçildi. Meclis hukuk komisyonu ve meclis başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1992-1993 yıllarında siyasi çalışmalara ara veren Gürtuna, 1994 seçimlerinde yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliğine seçildi. Meclis başkanlığı ve belediye başkan vekilliği görevini sürdüren Gürtuna, 1998 Kasım ayında Belediye Meclisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. 18 Nisan 1999’da yapılan yerel seçimlerde bu kez halk tarafından yeniden aynı göreve seçildi.

Gürtuna`nın döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nde “2023 Vizyonu ve Eylem Planı“ üretilerek yöneten şehir-lider şehir İstanbul konsepti, vizyonu ve 25 yıllık bir bakış ortaya kondu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, İstanbul’un altyapı sorunu çözüldü. Su, atık su ve doğalgaz ihtiyacı tamamen giderildi. Büyük çevre projeleri hayata geçirilerek İstanbul çevre sorunlarından arındırıldı. Dereler ıslah edildi, Haliç ve Marmara denizi temizlendi. Çöpten geri dönüşüm sağlayan, dünyanın en büyük tesisi açıldı. Yine çöpten elektrik üreten, dünyanın ikinci büyük tesisi hizmete girdi.

Çok büyük bir yeşillendirme hamlesi yapıldı. Ulaşımda kalıcı sistemler ve projeler üretilerek önemli rahatlık sağlandı. Metro tamamlandı, havaalanına metro götürüldü. Raylı sistem atağı ile birlikte, 100 kavşak ve 500 kilometre yol yapıldı.

İstanbul’un her yerinde kültür merkezleri, spor tesisleri, parklar, Minia-Türk gibi ilginç eserler bu dönemde İstanbul’a kazandırıldı. 50 günde 100 eser ve Fetih’in 550. yılında 550 eser gibi hamleler ve kampanyalar asla unutulmayacaktır. Yine bu dönemde Sosyal Doku Projesi hamleleri hayata geçirildi.

Öğrencilere katkılar, Kadın Koordinasyon Merkezi’nin destansı çalışmaları, fakir ailelere destekler, yaşlılara, kadınlara, gençlere yönelik çalışmalar gönüllerde yer etti.

İstanbullu Olmak- Ben İstanbulluyum, Binalarımızı Giydirelim, Binalarımız İstanbul gibi güzel olsun kampanyaları İstanbul’un tarihine geçecektir.

İstanbul Metropol Alan Plan çalışmaları ve Tarihi Yarımada Plan çalışmaları tamamlandı. Deprem ve afetle ilgili çok büyük ve önemli hamleler yapıldı. Dünyanın en modern ve ileri afet yönetim sistemi AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) kuruldu. Zemin Etüdleri ve Deprem Master Planı tamamlandı.

Bilişime, teknolojiye büyük önem verildi. İstanbul’da düzenlenmekte olan Bilişim Fuarı’na, uluslararası nitelik ve etkinlik kazandırılarak, Avrupa’nın en büyük fuarcılık şirketi Hannover Messe AG’nin CEBIT zincirine dönüştürüldü.

Birçok kültür, sanat derneklerinde, sosyal içerikli vakıf ve derneklerde, spor kulüplerinde yöneticilik ve başkanlık yaptı. Siyasi, sosyolojik ve çevresel konularda araştırmalar yaptı, makaleleri yayınlandı. Çalışmalarında sayısız ödül alan Gürtuna, Türkiye’de ve dünyada bir çok kuruluş tarafından yılın belediye başkanı seçildi. Şehir Diplomasi Enstitüsü`nü kurdu. Dünya Yerel Yönetimler Birliği Başkan Vekilliği ve Akdeniz-Orta Doğu Bölge Başkanlığı görevini yürüttü.

2002 yılında Dünya Büyükşehirler Teşkilatı Metropolis’in düzenlediği bir yarışmada, bir çok ülke ve şehirlerin değerlendirilmesi sonucu Haliç Projesi ile dünyada Yılın Çevre Ödülü’nü kazandı. 2003 yılında Paris Sorbonne Üniversitesi tarafından şehircilik dalında, dünyada yılın belediye başkanı ünvanına layık görüldü.

Yine 2003 yılında İstanbul’un alt yapısı için hazırlanan gelişmiş bir coğrafi bilgi sistemi (İSKABİS) ile Washington’da yapılan ve dünyanın önemli şehirlerinin katıldığı bir değerlendirmede teknoloji dalında birincilik ödülü aldı.

Belediye Başkanlığı görevini Nisan 2004’de tamamlayan Gürtuna yeniden aday olmadı.

Halen, siyasi fikir ve inovasyon hareketi olan Turkuaz Hareket ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Okumayı ve sanatı çok seven Gürtuna hat, ebru, tespih ve cep saati koleksiyoncusudur.

Evli ve 3 çocuk babasıdır

16 Haziran 2010

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }