some_text

Pamuk çiftçisini elektrik kesintisi vurdu

22 August 2014 -
DSC_0246

22.08.2014, Zaman

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), borcunu ödemediği gerekçesiyle 4 sulama birliğinin elektriğini kesti.

Çiftçi ise borçlarını ödedikleri halde elektriklerin gelmediğinden dert yanıyor. Üretici ve tüketici arasındaki bu anlaşmazlık yüz binlerce dönüm pamuk, mısır, biber arazisinin kurumasına sebep oluyor. Birkaç gün içinde elektrikler verilmezse çiftçinin zararının milyonlarca lirayı bulacağı belirtiliyor.

‘Beyaz altın’ olarak tabir edilen pamuğun hasat edilmeye başlandığı bugünlerde elektrikleri kesilen yaklaşık 80 köydeki pamuk kozada kurumaya başladı. Bölgede her gün eylem yapan çiftçiler sesini duyuramamaktan yakınıyor. Yol kapatma eylemlerinden sonuç alamayan çiftçi, bu sefer tarlalardaki ürünleri sökerek eyleme devam ediyor. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Bulgu, Yalınlı, Gözdeğmez, Salihler, Demirli ve Bakacak köyleri çiftçileri tarlada eylem yaptı. Cılız kalan ve kurumaya yüz tutan mısırları pulluklarla sürerek söken çiftçi, kozada kuruyan pamuğu elleri ile söktü. Her çiftçinin zararının yüz bin lirayı geçeceği öngörülüyor. ‘Elbisemiz kalmıştı, onu da alın’ diyerek eylem yapan çiftçiler siyasilere gönderme yaparak, cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan’a en yüksek oyu veren ilçeler arasında yer almanın cezasını çektiklerini öne sürdü.

Çiftçilerden Mehmet Sait Tur, çıkacak toplumsal olaylardan yetkililerin sorumlu olacağını söyledi. Bir ayı aşkın süredir elektriklerinin kesildiğini kaydeden Hasan Tok adlı çiftçi ise bölgede 15 bin çiftçinin mağdur edildiğini söyledi. Bu yılki mahsulden beklentilerinin kalmadığını belirten Tok, zararın devlet tarafından karşılanmasını istedi. Hüseyin Demir adlı çiftçi de günlerce karanlıkta kaldıklarını ancak yanı başındaki mülteci kampının bir saniye bile elektriklerinin kesilmediğini ileri sürdü. “Günlerdir ne evin elektrikleri ne de kuyu elektrikleri var. Ama kampın elektriği bir dakika bile kesilmiyor. Bizi de bir ay mülteci saysınlar.” diyerek sitem etti. Milletvekillerinin ilgisizliğinden yakınan başka bir çiftçi de ‘Bunun masrafını kim ödeyecek?’ diye sordu. Kesik elektriğin cumhurbaşkanlığı seçiminden 2 gün önce verildiğini, seçimden sonra yine kesildiğini belirten İsmail Tur adlı çiftçi, “Ne elektriğimiz var ne de su. Karşımızda IŞİD terör örgütünde gece tüm ışıklar yanıyor, biz karanlıktayız. Suyumuz yok. Erdoğan bize su getirsin. Cumhurbaşkanı oldu, devlet başkanı oldu ne olursa olsun bize yaramadıktan sonra…” ifadelerini kullandı.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }