some_text

Enerji haritasında oyun değiştirici gelişmeler var

22 November 2013 -
oilgas

22.11.2013, Zaman

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fukuşima şehrinde yaşanan nükleer faciaya rağmen, yeni nesil nükleer santral yatırımlarının sürdüğünü söyledi. Gül’e göre dünya enerji haritası değişmekte ve enerji alanında yeni aktörler ortaya çıkmakta. Gül, “Oyun değiştirici büyük gelişmeler meydana gelmekte.” dedi.

‘Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ İstanbul’da yapılıyor. Dün başlayan zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak’ın küresel enerji denkleminde çok büyük rol oynamaya hazırlandığını söyledi. Gül, “Uluslararası Enerji Ajansı 2035’e giden süreçte Irak’ın, dünya petrol üretimindeki toplam artışın yüzde 45’ini gerçekleştireceğini tahmin etmekte. Irak’ın 2030’larda Rusya’nın önüne geçerek dünyanın ikinci büyük petrol ihracatçısı olması beklenmekte. Geliştirilmesi ciddi şekilde ihmal edilen doğalgaz kaynakları bakımından da Irak son derece önemli bir ülke. Irak’taki doğalgaz kaynakları aynen petrolde olduğu gibi paralel şekilde geliştirilmeli ve dünya enerji güvenliğine daha çabuk katkı verecek hale getirilmeli.” dedi.

Bugün küresel jeopolitiğe iki güncel gelişmenin yön verdiğini de söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, küresel ekonomik krize ve ‘Arap Baharı’na dikkat çekti: “Bir yanda, ABD ve Avrupa başta olmak üzere, tüm dünyayı tesiri altına alan ve henüz içinden çıkamadığımız ekonomik krizin yansımaları yer almakta. Diğer yanda ise Kuzey Afrika ile Ortadoğu’nun çehresini değiştirmeye namzet, ancak sonuçlarını şu anda kestirmekte zorlandığımız bir tarihi değişim ve dönüşüm süreci bulunmakta.”

Enerjiye olan ihtiyacın süreceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül şöyle devam etti: “Fukuşima’da yaşanan son facia, bazı ülkelerin nükleer santrallerini kapatma kararı almaya sevk etmişse de, genel eğilim yeni nesil teknolojilerle nükleer enerjiye yatırım yapmayı sürdürmek yönünde. Bununla beraber son yıllarda küresel enerji görünümünde büyük çaplı değişimlere şahitlik ediyoruz. Bu kapsamda dünya enerji haritası değişmekte ve enerji alanında yeni aktörler ortaya çıkmakta, talebin hızla arttığı görülmekte. Ayrıca oyun değiştirici büyük gelişmeler meydana gelmekte.”

Yeni kaynakları kullanma yerine, kullanılan kaynakların çok daha verimli etken şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalara değinen Gül şunları söyledi: “Araştırma geliştirme, bunları desteklemenin, çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Doğrusu kendi ülkem açısından da bunun çok önemli olduğunun farkındayız. Türkiye, dünyanın en büyük 17. ekonomisine sahip. Dünya ortalamasının neredeyse üç katı hızla artan enerji talebinin, 2023 yılında şimdikinin iki katına çıkması beklenmekte. Bu nedenle Türkiye, dünya enerji güvenliğini geliştirerek, sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik büyümenin teminine yönelik çalışmalara kararlılıkla katkı sağlamakta.”

Avrupa Birliği üyelik müzakerelerine de değinen Gül, “AB ile üyelik müzakerelerimizde tıkanan fasıllardan birinin de enerji olmasının ne kadar büyük bir çelişki ve talihsizlik olduğunu vurgulamakta yarar görüyorum. Bu çelişkiyi gidermesi gereken taraf, kuşkusuz Avrupa Birliği’dir ve AB’li dostlarımızın bu gerçeğin farkında olduklarına inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, krizlere zamanında ve gerektiği gibi müdahale edilmediği zaman, Suriye gibi acı örneklerin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Gül, “Krizlere zamanında ve gerektiği gibi müdahale edilmediği her durumda Suriye gibi acı örnekler yaşanması kaçınılmaz. 2 yıl öncesine kadar herhangi bir kimsenin telaffuz ettiğinde inanamayacağımız sayıda insanın hayatını kaybetmesi çok acı ve vicdanları sarsan bir durum.” dedi.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }