some_text

TİKA’dan Kızılderililere 200 bin dolar değerinde yardım

13 November 2013 -
20131113-104055.jpg

13.11.2013, Habertürk

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın ABD’nin Oregon eyaletinde yaşayan Kızılderililere yaptığı yardım, Washington Büyükelçiliği Konutu’nda düzenlenen bir organizasyon ile kabile şefine takdim edildi.

TİKA’nın 200 bin dolar değerindeki yardımı Warm Springs Konfedere Kabilelerinin yaşadığı bölgede sürdürülen 700 hanelik proje içerisinde yer alan su deposu yapımında kullanılacak. Sembolik yardım çeki dün Washington Büyükelçisi Namık Tan, TİKA Başkanı Serdar Çam tarafından Kabile Şefi Joseph Moses’e verildi.

TİKA Başkanı Serdar Çam gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan yardımda hükümetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve katkısı olduğunu vurguladı. Projenin önümüzdeki yılın ortalarında biteceğini tahmin ettiklerini söyleyen Çam, Türkiye – Amerika ilişkileri çerçevesinde yerli halka yaptıkları katkıdan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

“MÜTEVAZİ BİR BAŞLANGIÇ”

Washington Büyükelçisi Namık Tan, yardım kararının Kızılderili kabileleriyle uzun bir süredir yürütülen ilişkilerin ardından gerçekleştiğini dile getirdi. Bölgedeki halka ne gibi yardımların yapılabileceğini düşündüklerini dile getiren Tan, “Öncelikle ticaret alanında düşünmüştük. Daha sonra gördük ki küçük pratik yardımlara da ihtiyaç var. O zaman TİKA’nın kapısını çaldık.” dedi. Yardımdan dolayı TİKA’ya teşekkür eden Tan, bunun mütevazi bir başlangıç olduğunu söyledi.

Warm Springs Rezervasyonu kabile şefi Joseph Moses, yapılan yardımdan dolayı minnettar olduklarını, Türkiye ile dostluklarını sürdürmeyi umduklarını belirtti. Moses, TİKA Başkanı Çam’a yardımlar dolayısıyla duyduları memnuniyetin bir ifadesi olarak yerel çalgı aleti ve bir battaniye hediye etti.

Büyükelçilikte düzenlenen programa Warm Springs’ten gelen kızılederililer de katıldı. Bir grup kızılderili, yerel halka ait müzik gösterisi yaptı.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }