some_text

Mursi ve İhvan davası başladı

04 November 2013 -
muhammed-mursi

Mısır’da askeri darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 4 ay sonra hakim karşısına çıkarıldı.

Gözaltında bulunduğu yer saklı tutulan Mursi, ilk duruşmasının başkent Kahire’nin doğusundaki Polis Akademisine bir helikopterle getirildi. Mursi ve aralarında Muhammet El-Baltacı ve İssam el-Eryan’ın da bulunduğu 14 Müslüman Kardeşler yöneticisi şiddet olaylarını kışkırtma ve cinayete teşvik ile suçlanıyor. Suçlamaların nedeni, Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Sarayı dışındaki gösterilerde 10 kişinin hayatını kaybetmesi.

Duruşmanın yapılacağı yer, Müslüman Kardeşler destekçilerinin Mürsi’ye destek mitingleri düzenleyeceklerini açıklamasından sonra son anda değiştirilmişti. Mısır güvenlik güçleri duruşmanın yapılacağı Polis Akademisi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Zırhlı araçlar ve çevik kuvvet ekipleri mekanın etrafında kuş uçurtmuyor. Akademinin çevresinde yollar da trafiğe kapatıldı.

Polis Akademisi, daha önce de, 2011 yılında devrilen Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in duruşmaları için kullanılmıştı. 2011 devriminde göstericilere ateş açılması emrini verdiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan Mübarek, kararı temyize götürmüş ve yeniden yargılanmaya hak kazanmıştı.

Mursi, suçlu bulunursa, idam veya müebbet hapis cezasına çarptırılabilir. Yetkililer, Mursi’nin duruşmasının Mısır kanunlarına uygun yapılacağını ifade ediyor. Mursi destekçilerinin kurduğu Darbe Karşıtı İttifak, devrik cumhurbaşkanının “mahkemeyi tanımayacağını” açıkladı. Mursi’nin avukatları ise, duruşmaya, sadece “gözlemci” olarak katılacak.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }