some_text

TÜİK’in sanayi üretimi verileri kafa karıştırdı

08 April 2013 -

08.04.2013, CNBC-e

Şubat ayı sanayi üretimi rakamı kafa karıştırdı. TÜİK önce veriyi yüzde 4,4 artış olarak açıkladı. Ardından Reuters haber ajansı kaynaktan düzeltme başlığıyla rakamın yüzde 1,6 olduğunu duyurdu.

Finans Cafe programına konuşan TÜİK Başkanı Birol Aydemir, hatalı bir açıklama yapmadıklarını, hatayı haber ajansının yaptığını söyledi.

Aydemir, Mart ayında yaptıkları açıklamada bundan sonra sanayi üretim verilerini takvim etkilerinden arındırılmış şekilde vereceklerini söylediklerini hatırlattı ve “Sanırım ilgili ajanslar bu açıklamaları unuttular” dedi.

Yüzde 4,4′ün takvim etkilerinden arındırılmış olduğunu söyleyen Aydemir, “Yüzde 1,6′lık veriyi biz vermiyoruz, Reuters kendisi hesaplama yapıp veriyor, öyle bir hesaplama (TÜİK’te) yok” şeklinde konuştu.

Ancak piyasa oyuncularının baz aldığı sanayi üretimi verisi yüzde 1,6 olarak açıklanan mevsimsellikten arındırılmamış rakam oldu. CNBC-e anketinde beklenti bu verinin yüzde 2,2 olacağı yönündeydi.

1-2 YILA VERİLER TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ OLARAK VERİLECEK

Aydemir,1-2 yıla işgücü, dış ticaret ve milli gelir gibi verilerin de takvim etkisinden arındırılarak verileceğini aktardı.

Aydemir, bu istatistik serilerinde takvim etkisinden arındırılmış değerlendirmeye geçilirken önceden duyuru yapılacağını da ekledi.

TÜİK başkanı, değişim tammlandığında “9 konu başlığında 234 zaman serisini bu şekilde vereceğiz” dedi.

DEĞİŞİMİN GEREKÇESİ

Aydemir, istatistiklerdeki bu değişimi ise “Ekonomistler mevsimsel düzeltme olmayan rakamlardan yorum yapıyorlardı. Böyle yapılmaması gerekir. Böyle olduğu zaman artmış bir veri azalmış gibi anlaşılıyor” şeklinde açıkladı.

TÜİK Başkanı, bu uygulamanın tamamen istatistik tekniğiyle ilgili olduğunu ve sayıları yüksek göstermek gibi bir amaçları olmadığının altını çizdi

TÜİK DAHA ÖNCE HATA YAPMIŞTI

Kurum daha önce 3 Aralık’ta enflasyon verisini 17 dakika erken açıklamış, Ekim 2012 işsizlik verisini de SMS’le erken duyurmuştu.

SEKTÖRLERE GÖRE DEĞİŞİM ORANLARI

Takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,2 geriledi.

İmalat sanayi üretimi ise yüzde 3,4 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada bir önceki aya göre kıyaslandığında ise madencilik ve taşocakçılığında üretim yüzde 2,2, imalat sanayinde ise yüzde 2 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında yüzde 1,9 azalma görüldü.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }