some_text

Güney Kıbrıs son anda kurtuldu

26 March 2013 -

26.03.2013, Zaman

İflastan kurtulmak için acilen 17 milyar Euro’ya ihtiyacı olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB ve IMF heyetiyle yeni kurtarma paketi üzerinde anlaştı.

Rum lider Nikos Anastasiadis önceki akşam Brüksel’de müzakere masasına oturduğu AB temsilcilerinin “Ya banka mevduatlarından kesintiyi yaparsın ya da Euro’dan çıkarsın” restini gördü. 10 milyar Euro’luk yardımı alabilmek için 100 bin Euro’nun üzerindeki hesaplardan kesinti yapmayı kabul etti. Kesinti miktarının yüzde 40′ı bulabileceği dile getiriliyor. AB yardımı dışında ihtiyaç duyulan 7 milyar Euro da bu yolla elde edilecek. Bankaların 10 gündür kapalı tutulduğu ve ATM’lerden günlük para çekme limitinin 100 Euro’ya düşürüldüğü Güney Kıbrıs’ta yeni paket için parlamento onayı gerekmeyeceği belirtiliyor.

Bankaları 10 gündür kapalı olan ve banka odaklı bir iflasın eşiğinde olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, AB ve IMF heyetiyle yeni kurtarma paketi üzerinde anlaştı. Güney Kıbrıs, 10 milyar Euro’luk Avrupa Birliği yardımını alabilmek için 100 bin Euro’nun üzerindeki hesaplardan kesinti yapmayı kabul etti. Güney Kıbrıs’ta yeni paket için parlamento onayı gerekmeyeceği belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum devletinin bankaları zararda. Banka odaklı iflastan kurtulması için ülke acilen 17 milyar Euro’ya ihtiyaç duyuyordu. Bu paranın 10 milyar Euro’sunu vermeyi teklif eden Euro Bölgesi maliye bakanları, ancak 7 milyar Euro’luk kısmın Rum bankalarındaki mevduatlardan kesinti yapılmasını şart koşmuştu. Rum Meclisi, hesaplardan kesinti teklifini geçen hafta reddetmiş, ardından da gerekli finansmanı sağlamak üzere Rum liderler Moskova’ya gitmişti. Ancak Moskova’dan eli boş dönen Rum liderler yeniden Avrupa Birliği’nin kapısını çaldı ve bu kez istenilen şartları kabul etti. Önceki akşam Brüksel’de AB, IMF ve Rum liderlerin 10 saat süren toplantısından sonra kabul edilen yeni kurtarma paketi, Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından detaylandırılarak onaylandı.

Rum lider Nikos Anastasiadis, kurtarma paketi müzakereleri için geldiği Brüksel’de AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, IMF Başkanı Christine Lagarde, Euro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yle 10 saate yakın pazarlık yaptı. Rum lider özellikle troyka olarak kurtarma paketine dahil olan IMF’den gelen bankacılık sektörünü yeniden yapılandırma şartını müzakere etti. IMF Başkanı Lagarde’ın baskısı karşısında “istifa etme ve referanduma gitme” seçeneğini gündeme getiren Anastasiadis, diğer Avrupalı liderlerden destek alamayınca istenilen şartları kabul etmek zorunda kaldı. AB temsilcileri Van Rompuy ve Barroso müzakere esnasında Anastasiadis’e “Ya kesintiyi yaparsın ya da Euro’dan çıkarsın” mesajı verdi.

Yeni kurtarma paketine göre 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlara dokunulmayacak. Zordaki Laiki Bank’ın derhal kapatılması, zararın 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduat, hisse senedi ve tahvil sahiplerinden tahsil edilmesi öngörülüyor. 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduatlardan kesinti miktarı bilinmezken, bunun yüzde 40’a varan oranları bulabileceği belirtiliyor. Laiki Bank’ın sigorta kapsamındaki mevduatlarını devralacak Bank of Cyprus’ta da 100 bin Euro üzerindeki mevduatlarında belirsiz oranlarda kesinti söz konusu olacak. Laiki’nin Avrupa Finansal Destek Mekanizması’na olan 9,5 milyar Euro’luk borcunu da Kıbrıs Bankası üstlenecek. Kıbrıs Bankası 100 bin Euro üzeri mevduatları banka yeniden yapılanıncaya dek donduracak. Euro Bölgesi kalıcı kurtarma fonu ESM yöneticisi Klaus Regling, 10 milyar Euro’luk kurtarma paketinin çeyrek dilimler halinde verileceğini, Kıbrıs’ın ilk dilimi mayıs ayında alacağını söyledi. Ülkede 100 bin Euro’nun üzeri mevduatların tutarı 38 milyar Euro ve bunların yarısının Rus vatandaşlarına ait olduğu tahmin ediliyor.

Dün akşam ülkedeki televizyonlardan canlı yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında Anastasiadis, “Anlaşma sağlanmamış olsaydı devlet iflas edecekti. Acılı, zor ve cesur kararlar almak mecburiyetindeydim.” dedi. Güney Kıbrıs Parlamento Başkanı Yannakis Omiru, yeni kurtarma paketinin halk için ‘acılı’ olacağını ifade etti. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel’in anlaşmadan memnun olduğunu söyledi. Euro Grubu Başkanı Dijsselbloem, yeni paketle Güney Kıbrıs’ta gayri safi yurtiçi hasılanın 5 katına çıkan bankacılık sektörünün 2018’e kadar AB ortalamasına indirileceğini söyledi. IMF Başkanı Lagarde, Laiki Bank’ın kapatılması ve Bank of Cyprus’ın yeniden yapılandırılmasıyla Rum bankacılık sektörünü küçültme hedefine ulaşılacağını belirtti. Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, Rum yönetimini ‘kumarhane ekonomisine’ son vermeye davet etti. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoğlu, “Anlaşma, Güney Kıbrıs’ı Euro Bölgesi dışına ve düzensiz bir iflasa götüren kaosun önünü kesti.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kıbrıs Rum Kesimi’nin 2011’de aldığı 2,5 milyar Euro borcun yeniden yapılandırılması için talimat verdi. 2016’da süresi dolacak borcun 2021’e ötelenmesi ve yüzde 4,5 olan faizin düşürülmesi gündemde. Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, hükümet ve Maliye Bakanlığı’nın Rum Kesimi’nden ortakları ile borcun yapılandırılması için temasta bulunma emrini temsilcilerine verdiklerini söyledi. Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov ise Rus yatırımcıların adadaki kayıpları konusunda rakamın netleşmediğini; adada yaşananların, Rusların parasını Rus bankalarında tutmaları konusunda önemli bir ders olduğunu söyledi.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }