some_text

Kadınlar çalışma hayatında yer alamıyor

07 March 2013 -

07.03.2013, Kanal B

Uluslararası çalışma Örgütü’nün son raporuna göre; çalışma hayatında “kadının adı yok.” İşgücüne katılım gibi alanlarda erkeklerin gerisinde kalan kadınlar; düşük ücretlerle, sigortasız ve kötü çalışma koşullarında istihdam ediliyor. ILO, kadınlar için Küresel İstihdam Eğilimleri Araştırması’nı açıkladı.. Kadınların çalışma hayatında yaşadığı zorluklar gözler önüne serildi..

Araştırmaya göre; gelişmekte olan ülkelerde kadınlar, aile işçisi olarak istihdam ediliyor.. Bu durum, kadınların büyük kısmının, yeterli sosyal korumadan faydalanamadığını da ortaya koyuyor. Kadınlar, erkeklere göre daha düşük ücretlerle, güvencesiz ve kötü çalışma koşullarında istihdama katılıyor..

Kadınlar istihdama katıldıklarında da sektörel anlamda sınırlı seçeneğe sahip.. Zamanla artan sektörel ayrımcılık, kadınları hizmet sektörüne kaydırdı. Dünya genelinde kadınların üçte biri tarım sektöründe, diğer bölümü ise ağırlıklı olarak hizmet sektöründe çalışıyor. Ve mesleki ayrımcılık, ücret eşitsizliğini daha da derinleştiriyor.

Öte yandan, Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu’nun yaptığı açıklama, Türkiye’de kadınların aldığı eğitimi ortaya çıkardı.. Dünya Bankası’nın raporlarına dayanarak yapılan açıklamada, Türk kadınının eğitim seviyesinin 6.1 yıl ile ilkokul düzeyinde olduğuna dikkat çekildi.. Bu ortalama ile Türkiye; Zambiya ve Namibya gibi Afrika ülkerinden bile geri kaldı…

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }