some_text

Körfez ülkelerinden gelen para, Avrupa’nın onda biri

04 March 2013 -

Güngör Uras
04.03.2013, Milliyet

Gözlerimiz yollarda… Körfez Ülkeleri’nden döviz gelmesini bekliyoruz. Ama onlar “Dostluk başka, alışveriş başka” diyerek paracıklarını göndermiyorlar.

Başbakan Sayın Erdoğan ve AKP  hükümetinin  üyeleri  Körfez ülkelerini sık sık ziyaret ediyorlar. Ülkeleri yöneten aileler ile iyi ilişkiler içindeler. Geliniz görünüz ki, para gelmiyor.

On yılda körfez ülkelerinin en Baba’larından gelen döviz 6.5 milyar dolar… Aynı dönemde tek başına (bizi sevmeyen) Fransa’dan 6 milyar dolar, (iflas bayrağı çeken) Yunanistan’dan 6.6 milyar dolar  doğrudan yabancı sermaye girişi oldu. Hollanda’dan 15 milyar dolar Almanya, Avusturya, Belçika, Lüksemburg gibi ülkelerden  5-7 milyar dolar arasında döviz girişi oldu.

Ne gelirse Avrupa’dan geliyor

Merkez Bankası’nın  internet sitesinde yayınlanan, dış ülkelerden Türkiye’ye  son on yılda giren doğrudan yatırımların rakamlarını derledim. (2012 Bilgileri henüz tabloya işlenmemiş.)
Bu sayfada yayınlanan tabloda yer alan bilgiler, siyasi ilişkiler, dostluklar  ile ticari ilişkilerin farkını ortaya koyuyor.

Araplar…

Doğrudan yabancı sermaye girişinde  ülkelerin zenginliği değil, bir ülkeye para gönderirken ne bekleyişte oldukları etkili oluyor.

Asya ülkeleri kendi ülkelerinde  üretim yaptıkları için, eğer yatırım için bir başka ülkeye gitmeyi düşünmüyor ise o ülkenin sadece pazarı ile ilgileniyor.

Körfez ülkeleri paradan para kazanma arayışındaki ülkeler. Üretim ve yatırımdan hoşlanmıyorlar.

Nakit  kalmak istiyorlar.

Görülüyor ki ne var ise  bizi sevsinler sevmesinler, biz onları sevelim sevmeyelim Avrupa ülkelerinde var.

Bugüne kadar Türkiye’de büyük küçük üretim tesisi satın alan, fabrika kuranlar Avrupa ülkeleri.
Bundan sonra neyin nereden geldiğini bilerek, politikalarımızı ona göre ayarlayalım.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }