some_text

İstanbul çöküyor

24 December 2012 -

İstanbul`da şehircilik ilkelerine aykırı olarak üretilen arazi kullanım politikaları İstanbul`u tüketmeye başladı. İstanbul`un tüm boş alanları hovardaca imara açılıyor.

İstanbul`un plan bütünlüğü tamamen bozuldu, kentteki bütün boş alanlar yapılaşmaya açıldı. Belediye Meclisi imarlı yerlere sürekli yeni ve ilave yapılaşma hakkı veriyor.

Şimdi sıra Yeşilköy ve Ataköy`e geldi. Bölge halkı isyan ediyor. Aslında tüm İstanbul`un ayağa kalkması gerekir. Çünkü Yeşilköy ve Ataköy`de planlanan bu yeni yapılaşma süreci, tüm İstanbul`u ilgilendiriyor.

Yeni yapılaşmalar ve göçle gelen nüfus artışı hızlı araç artışını oluştururken, Toplu ulaşım sistemi yanlış planlamalar sayesinde cazibesini yitiriyor.

İstanbul halkının ömrü yolda geçmeye başladı. Bunun bedelini ise; ekonominin yavaşlaması, üretimin düşmesi ile insan ve kamu sağlığı kaybı olarak ödemeye başladık.

İstanbul yeniden problemlerle anılır hale geldi. Şehrimizin yaşama standardı sürekli düşmeye başladı. Asayiş sorunları artık insanları korkutuyor ve sahillerde dolaşamaz hale getiriyor.

İşte Bakırköy! Bölge sakinleri semtlerinden adeta kaçmaya çalışıyor.

Mahalleler mahalle olmaktan çıktı. Sokaklar sokak olmaktan çıktı.

Yapmayın yazıktır!

Yapmayın günahtır!

Yeter artık! Sorunlarla boğuşan bir şehirde yaşamak istemiyoruz. Şehrimizi satmayın! Şehrimizi istiyoruz.

Şehir “Uygarlık” demektir. Uygarlık istiyoruz.

14 Haziran 2010

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }