some_text

İstanbul bir sömürge şehri midir?

30 December 2010 -

Hüseyin Emiroğlu

İstanbul’da kamu hizmeti gören araçlarda Türkçe olması gereken muhtelif uyarı levhaları ve işaretlerin İngilizce olmasını daha önce de yazdım eleştirdim. Bakılacak edilecek dendi. Düzelen bir şey yok.

Şehir hatları vapurlarında yangın dolaplarının üzerinde İngilizce Fire kelimesinin baş harfinin (F) yazmasını nasıl kabul edebiliriz? Hala bu ayıpla seyahat etmekten ben utanıyorum. Yeni genel müdürümüzün dikkatine.

BMC firmasının imal ettiği İstanbul sokaklarında Halk Otobüsü olarak sefer yapan araçların acil çıkış anahtarının üzerinde emergency ve emergencia yazıyor. Vatandaş İngilizce ve İtalyanca öğrensin. İETT yönetimi ne der acaba?

İstanbul bir sömürge şehri midir?

Altunizade’ye dikkat

Altunizade’den bir fotoğraf sunuyorum. Metrobüs durağına gidebilmek için tel örgüler ve bariyerler kesilip çimlerin üzerinden yol açılmış. E tabii böyle bir yol varken kim üst geçitlerle uğraşsın.
Bu tür noktalarda bir müddet trafik polisinin ve belediye zabıtasının kontrolü sürdürmesi gerekiyor. Teller ve bariyerler kesildiği gün tekrar yapılsa kesenler yakalanıp cezalandırılsa en sonunda vatandaş hizaya gelir.

Öte yandan vatandaşı düşünen yok. Sanki metrobüse Altunizade’den sadece gençler binecek. Özürlüler ve yaşlılar hiç düşünülmüyor. Üst geçitlere tırman in tırman in. Eziyet bitmiyor.

Şehrin göbeğinde bir kaldırım

Cumhuriyet Caddesi’nde Radyoevi’nin köşesinden sağa döndüğümüzde gördüğümüz manzaraya bakın. Solumuzda Orduevi, karşımızda Hilton, sağımızda Radyoevi var.

İstanbul ve Lütfi Kırdar Kongre merkezlerine, CRR Konser Salonu’na, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’na da buradan gidiliyor.

Şehrin çok mutena bir noktasında kaldırımın hali beni utandırıyor. Yukarıda saydığım kurumların yöneticileri görevlileri bu kaldırımdan rahatsız olmuyorlar mı? Mutlaka oluyorlardır. Acaba kaçı belediyeye başvurdu, ne cevap aldı?

Şişli Belediyesi bu kaldırım Büyükşehir’in bölgesi diye mi ilgilenmiyor? Büyükşehir, Şişli baksın diye mi bekliyor?

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }