some_text

AKP Boğaziçı İmar Kanununu parçalıyor

04 January 2012 -

İSTANBULLULAR gözleri önünde yapılan imar yağması ile ne kadar ilgilidirler. Çoğunluğun umurunda bile değildir. Büyükşehirde bunu yapanlar da bu ilgisizliğe güvenirler. İmar planlannda yeşilmiş. Kaldır yeşili, ver otel iznini, plan yeşili olsun dolar yeşili…

188 meclis üyesi CHPli Mehmet Yıldız , Beykoz Çubukludaki 109.6 bin metrekare yeşil alanın, AKP oylan ile imara açıldığını bildiriyor. Plan değişikliği ile otel izni verilen 26 bin 939 metrekaresi Çubuklu mesire alanını, 27 bin metrekaresi ise Burunbahçe mesire alanını kapsıyor … Bu durum CHPli meclis üyelerinin sert tepkilerine ve eleştirilerine hedef oldu.

Mehmet Yıldız, 2960 Sayılı Boğaziçi Kanununun amacındaki şu hükümleri hatırlatıyor: (Boğaziçi alanında) u nüfus yoğunluğunu artıracak yapılanmayı sınırlamak için uygulanacak imar mevzuatını belirlemek ve düzenlemektir, 5. maddede Boğaziçi alanında orman sayılmayan kamu kurum ve kuruluşlanna veya özel mülkiyete ait koru, koruya katılacak alan, çayır, mesire yeri, bostan ve benzeri alanlar yeşil alan sayılır ve bitki varlıklan geliştirerek muhafaza edilir dendiğini hatırlattıktan sonra soruyor: Biz bu Boğazın ölümünü kabullenemiyoruz.

CHP Grup Başkanı fahrettin Kayhan söz alarak Özellikle kürsüden konuşmak istedim. Bu teklife oy verirken yüzünüzün şeklini görmek istiyorum. Bu teklifi geri çekin. Bu teklife oy verirseniz, ileride çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız diyor.

AKPliler dinlemiyorlar. AKP Grup Başkanı Ergün Turan Biz halktan yetki aldık. Hata yaparsak halk bunu değerlendirecektir diyerek planı savunuyor.

Meclis Başkanı AKPli Ahmet Selamet söz isteyen diğer CHPlilere, Konu yeterince konuşuldu diyerek söz vermedi.

Yağma tamamlanmıştır!

Hürriyet

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }