some_text

Turkuaz Hareket lideri Gürtuna, Ehl-i Beyt istişare toplantısına katıldı

16 December 2010 -

Ehl-i Beyt Vakfı önderliğinde toplanan Alevi ve Sünni kanaat önderleri, diyalog ve istişare toplantısında bir araya geldi. Toplantıda dostluk mesajları verildi. Toplantıya katılan Turkuaz Hareket Lideri Ali Müfit Gürtuna her zamanki gibi ilgi odağıydı.

Eyüp`te bulunan Ehl-i Beyt Vakfı Genel Merkezi`nde düzenlenen toplantıya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, Malik Ejder Arvasi, Mahmut Kaplan, Zeynel Abidin Erdem, Hüseyin Başar Baba, Ali Düzgün gibi Alevi ve Sünni kanaat önderleri katıldı. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu da toplantının katılımcıları arasında yer aldı.

Toplantı öncesi semah gösterisi yapıldı. Kur`an-ı Kerim okunan programda saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı okundu. Toplantının açılış konuşmasını yapan Fermani Altun, birlik ve dostluk mesajları verdi. Diyalog ve muhabbetin önemine vurgu yapan Altun, `Adam nefsine tapmışsa şu olmuş bu olmuş ne fark eder. Diyalogdan sonra muhabbet önemli. Sevgi dostluk ve dayanışma önemli. Muhabbeti kaybettik. Dünya Ehl-i Beyt meşalesi hem Türkiye`deki bütün Müslümanların hem dünyanın 80 ülkesine yayılarak bu hizmeti taşıdık. Dünyada savaşlar olmasın. Mevlana Hazretleri`nin dediği gibi `nerde savaş varsa orda yokum` Aynı ortak değerlerle yaratılmışız. Dünyayı mahveden cahillerdir, diktatörlerdir ve nefsine tapanlardır. Üç günlük dünyada nefisle yaşamak felakettir. Seyitler büyük görevler yapmışlardır. Büyük kutsal hizmetler olacak.` şeklinde konuştu.

Toplantıda diğer kanaat önderleri de sırasıyla selamlama konuşması yaptı. Ehl-i Beyt temsilcileri olmanın öneminden söz eden Malik Ejder Arvasi, `Bizler Ehl-i Beyt Vakfı temsilcileri olduğumuz için ne kadar hamd etsek az. Çünkü o büyük silsilenin yolundan gitmek her insana nasip olmuyor. O soyu takip etmek, o soya sahip olmak hepimizi görevidir. Hele hele böyle bir sıkıntılı dönemde birlik ve beraberliğin zaruret olduğu bir dönemde bu toplantıların olması hem ülkemiz için hem dünya İslam alemi için önemlidir.` diye konuştu.
Mehmet Kaplan ise Hazreti Muhammed`in bir sözüne atıfta bulunarak, `Hazreti Peygamber kendisine eziyet edildiği halde o insanlara hidayet dilemiş birlik ve beraberlik istemiş` ifadesini kullandı. Birlik ve beraberliğe vurgu yapan Zeynel Abidin Erdem ise, `Bizim ayrılığımız yoktur, hepinizi kucaklıyorum, biz akrabayız.` dedi.

İstişare Toplantısında bir konuşma yapan Turkuaz Hareket Lideri Ali Müfit Gürtuna da muhabbetin önemine dikkat çekerek, Muharrem ayının kültürümüzdeki anlamını anlattı. Özellikle 10 Muharrem`in Hz. Hüseyin`in şehadet günü olduğunu hatırlatarak “Hüseyin`e olan muhabbet, mezhep meşrep farklılıklarını aşan ve bizi birleştirici yüksek değerdir” dedi. Dine Ehl-i Beyt penceresinden bakmanın milletimizin manevi karakteri olduğunu kaydeden Gürtuna, Hacı Bektaş`tan Pir Sultan`a, Mevlana`dan Yunus`a ve Aşık Veysel`e kadar bu özelliğimizin sanatsal değerini dizelerle ifade etti. Konuşması büyük alkış alan Gürtuna konuşmasını şöyle tamamladı: “Ehl-i Beyt muhabbeti birliğimizin dirliğimizin hem anlamı, hem de güvencesidir. Aleviler de Sünniler de Ehl-i Beyt aşkına ülkemizin birlik ve dirliğini korumayı herşeyden üstün tutacak şuurdadırlar.”

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }