some_text

Turkuaz Hareket lideri Erenler Meclisi`nde konuştu

07 December 2010 -

Ankara Büyük Erşan Oteli`nde düzenlenen programda CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, Alevi Dedesi Baki Gerçek ve 1999 yılında Fazilet partisinden seçilen ve şimdilerde Turkuaz Hareketi adlı bir siyasi hareket başlatarak yeniden politikaya atılan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna konuşma yaptı.
Konuşmalarının temelinde Alevilik olmasına karşın siyasi açıklamalarında dile getirildiği Erenler Meclisinde Ev sahipliğini üstlenen Dernek Başkanı Özdemir, “Türkiye`de bulunan ve kendilerini alevi toplumunun sözcüsü gibi gören kurum ve kuruluşların tüzüklerinde gerçekte alevilikle ilgili bir tek kelime bile geçmemektedir. Ne hikmetse bu kurum ve kuruluşların başındaki insanlar alevi toplumunun adını kullanarak bazı siyasi partilerle kapalı kapılar arkasında kendi şahsi rantları ve çıkarları için Pazarlık yapmaktadırlar.” diyerek Anadolu Erenler Meclisi`ndeki siyasi konuşmalara katkıda bulundu.
Yapılan konuşmasının sonunda birçok siyasi parti temsilcisinin hazır bulunduğu bu Anadolu Erenler Meclisi`nde kürsüden bir de siyasi partilere seslenişte bulunan Dernek Başkanı Özdemir “Buradan Türkiye`deki siyasi kuruluşlara seslenmek istiyorum bu tür kurum ve kuruluşlara itibar edilmemesini saygılarımla arz ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yapılan bu konuşmalardan rahatsız olan ve Erenler Meclisi`nde siyaset konuşulmaması gerektiğini savunan ve ileri süren bazı alevi dernek yöneticileri ve Aleviler de bu toplantıyı protesto ederek toplantının başında ilki düzenlenen ve çok şey beklenen Anadolu Erenler Meclisini terk ettiler.

Erenler meclisine Aleviliği konuşmak,Alevilik hakkında görüş ve düşünce paylaşımı yapmak için geldiklerini dile getiren bazı Alevi Dernek Yöneticileri, Ev sahibi dernek yönetimine Aleviliğin sözcülüğünü yapma hakkını kendilerine vermediklerini söylerken, Başkanın Siyasi Parti Yöneticilerine yönelik yapılan seslenişini de gereksiz gördüklerini söyledi.

Her Alevinin kendisine ait siyasi bir görüşünün olduğunu ve hiçbir Alevi kuruluşunun siyasi yönlendirme ve taraf olma gibi bir durumunun söz konusu olmadığını ifade eden Alevi Dernek yöneticilerinden olan Trakya ve Anadolu Alevi Bektaşi Birliği Genel Başkanı Durak Karabulut kimseye Alevilik ve Aleviler adına açıklama yetkisi vermediğini ve konuşanların ise konuşmalarının sadece kendisini bağladığını söyledi.

(e-ha) Beril ÇUHADAROĞLU

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }