some_text

Gürtuna BİKAV`ın açılışında

13 June 2010 -

Gürtuna, İstanbul`da “Bitlis Kalkınma Vakfı” Genel merkezi açılışına katıldı…

Kısa adı Bikav olan “Bitlis Kalkınma Vakfı” Genel merkezi İstanbul Üsküdar`da açıldı. Bitlisli Akademisyenlerin, Bilim adamlarının, iş adamlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir belediye başkanlarından Ali Müfit Gürtuna`da açılışta hazır bulundu.

Açılışta; uzun zamandır Bitlis`te çeşitli kazı çalışmalarında bulunan vakfımızın tarih komisyonu başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş Bitlis`te tarih ve yaşamak isimli fotoğraf sergisi ve ilimizin tarihi ile ilgili çeşitli konuları ifade etti. Daha sonra kürsüye gelen Genel başkanımız Abdulbesir Ceylan şunları ifade etti; 2008 yılının aralık ayında 5737 sayılı vakıflar kanununa uygun olarak kurulan ve genel merkezini açmak bugüne nasip olan Bitlis Kalkınma Vakfı merasim törenine hoş geldiniz. Genel başkanımız sözlerine devamla; Vakfımızın amacının; Devletimize ve milletimize hizmet etmek. Bölgesel kalkınmaya öncü olmak. Toplumumuzun istek ve ihtiyaçlarını gözeterek uygun projeler üretmek. İstihdam sağlamak. Sosyo-Ekonomik ve kültürel anlamda projeler üretip hizmetlerimizi bu yönde geliştirmek. Bölgedeki sınaî ve ticari kuruluşlarla, sivil toplum örgütleri ile yerel yönetimlerle ortaklaşa projeler üretmek. Evrensel, çoğulcu, iş birliğine açık, etkili, yaratıcı ve bilimsel değerlere önem veren bir vakıf olmaktır. Genel başkanımız sözlerine devamla; Toplumsal kaynakları etkin kullanabilen, çevresine saygılı, mükemmeliyetçilik hizmet anlayışı ile BİKAV `ı en üst seviyelere taşımaktır. Bitlis`in ve ilçelerinin turizm potansiyelini geliştirmek. Sınaî ve Ticari faaliyetleri desteklemek. Yörenin doğal zenginliklerinin envanterini çıkarılmasına ve tanıtılmasına katkıda bulunmak. Özgün mimariyi, Bitlis kalesini korumak ve yaşatmak. Çevreyi korumaya yönelik çalışmalara katkı sağlamak. Ağaçlandırma ve sulamaya destek olmak. Tarım ve hayvancılığı projeler üreterek desteklemek. Eğitim faaliyetlerine katkıda bulunmak. Her türlü sosyal ve kültürel faaliyetlere destek olmak. Bitlis`in ve ilçelerinin tanıtımı için çeşitli festivaller düzenlemek. Çeşitli sosyal yardım faaliyetlerinde bulunmak. Toplum sağlığını korumaya yönelik projeler üretmek ve uygulamak. Her türlü sportif faaliyeti desteklemek. Şeklinde konuştu. Vakfımızın gönüllülerinden İstanbul büyükşehir belediye başkanlarımızdan Ali Müfit Gürtuna`da ilimizin ve ülkemizin tarihi geçmişi ile ilgili çeşitli konulara temas edip, Bitlis kalkınma vakfının yakın süreçte ülkemizin önde gelen vakıflarından biri olacağına inandığını ifade etti. Daha sonra açılış kokteyline geçen davetliler uzun süre ayaküstü sohbet ettiler. Vatandaşların resim sergisine yoğun ilgisi açılışın güzel anlarından biriydi.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }