some_text

Durmak yok! İstanbul halkına eziyete devam!

13 June 2010 -

İstanbul`un trafik sorununu çözmek üzere yapılan metrobüs uygulamasında sorun bitmiyor.

DURMAK YOK!

İSTANBUL HALKINA EZİYETE DEVAM!..

İstanbul`un trafik sorununu çözmek üzere yapılan metrobüs uygulamasında sorun bitmiyor.

İşte yeni bir sorun:

TRİLYONLUK OTOBÜSLER SEFERDEN KALDIRILDI!

Seyahat verileri ve uzman görüşleri dikkate alınmadan yapılan sözde şehir hizmeti ile İstanbul halkının parası garajlara gömüldü.

İstanbul`un en fazla trafik yoğunluğu yaşayan hatlarından E-5 güzergahında trafik çilesini çözmek iddiasıyla büyük paralar harcanarak yapılan metrobüs uygulamasında sorun bitmiyor. Metrobüslerin çoğu verimsizlikten garaja çekildi.

İSTANBUL HALKINDAN NEDEN GİZLENİYOR?

İstanbullunun basından öğrendiği bu sıkıntı ise vatandaştan gizleniyor.

Avcılar-Söğütlüçeşme metrobüs hattında kullanmak için Hollanda`dan dan ithal edilen her biri 2.4 milyon TL değerindeki 50 Phileas marka otobüsün teslim alınan 35 adedi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından seferden kaldırıldı.

Seferden sessiz sedasız çekildiğini kamuoyunun basından öğrendiği Phileas otobüslerin, İETT`nin İkitelli garajında bekletilme gerekçesi ise; yokuş çıkmakta ve hızlanmakta zorlanması, süspansiyon sisteminde sorun olması ve yol tutuşunda bekleneni verememesi.

Phileas otobüslerin İstanbul`a uygun olmadığı yönündeki uzman görüşlerini dikkate almayan Büyükşehir Belediyesi`nin, törenle hizmete aldığı Phileas`lar, metrobüs hattında sık sık arızalanarak trafiği aksatmasıyla da gündeme gelmişti.

UYARMIŞTIK!

Turkuaz Hareket Lideri Ali Müfit GÜRTUNA`nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde uzmanlarla birlikte hazırlanan “İstanbul Ulaşım Master Planı” çerçevesinde yapılan etütler ve çalışmalar devam ederken Metrobüs sistemi düşünülmüş, etüt edilmiş ancak uzman raporları doğrultusunda şehrimiz için rantabl bulunmadığından yapımından vazgeçilen bir sistemdir.

METROBÜS RANTABL DEĞİLDİR

Metrobüs sistemi İstanbulluya maliyeti çok yüksek çalışmalardan bir tanesidir. Bu paralarla Boğaz Köprüsünden, Büyükçekmece`ye kadar hafif raylı sistem daha kısa sürede yapılabilir ve işletmesi de Metrobüsün dörtte bir maliyetine gerçekleştirilebilirdi.

Metrobüs denilen tercihli karayolu ayrıca mevcut karayolunu daralttığı gibi, raylı sistem entegrasyonunun da dışında bir mekanizmadır.

İstanbul`un ulaşım sorununu çözme iddiasıyla başlatılan bu sistemin yapımına karar verildiğinde ise; İstanbul halkı adına, İstanbul yönetimi defalarca tarafımızdan uyarılmış, toplu ulaşımda raylı sistemin uygun olduğu belirtilmiş ancak uyarılarımız dikkate alınmamıştır.

Yönetimde devamlılık ilkesini hiçe sayan, vizyonsuz bir şehir yönetimine sahip olmak İstanbul halkı için üzüntü vericidir.

Kamuoyuna saygılarımızla.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }