some_text

Tarih bizi mahkum edecek

03 January 2012 -

Bakan Günay, İstanbulun tarihi siluetinin bozulmaması için yoğun çaba harcadığını ama kamuoyunun da kendisini desteklemesi gerektiğini belirterek Tarih bizi mahkum edecek dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihe ve kültürel mirasa karşı olan hassasiyetleriyle ilgili olarak A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgüne içini döktü. Kurtlar Vadisi dizisinin, Topkapı Sarayı içerisinde kutsal emanetlerin bulunduğu bölümde çekim yapnasıyla ilgili olarak bence uygun değil diyen Bakan Günay, İstanbulun tarihi siluetinin bozulmaması için yoğun çaba harcadığını ama komuoyunun da kendisini desteklemesi gerektiğini söyledi. Söyleşiden satırbaşlan şöyle:

- Topkapı Sarayının Kutsal Emanetler Bölümünde dizi çekimi yapılması sizce uygun mudur?

- Bence uygun değil. Arkadaşlar iyi niyetle bir kolaylık göstermiş. Galiba önemli ricacılar olmuş. Tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili bir repliğinde senaryoya koymak kaydıyla ki, İlber Hoca (Ortaylı) da Senaryoya baktım sakıncalı bir şey yok dedi, Topkapı ve Topkapıyla birlikte kutsal emanetleri daha fazla bölgede ve dünyada duyurmak amacıyla bir izin vermişler. Kutsal emanetlerle ilgili geçmiş yıllarda da bazı talepler oldu, benim bilgim çerçevesinde hiç izin vermemiştim.. Bundan sonra böyle konuların doğrudan bakanlık makamından olurla izne bağlanması ya da bağlanmaması konusunda bugün yeni bir talimat çıkardım.

- Uzmanlar çekim ısıklarının bile zararlı olduğunu söylüyor …

- Bir zarar yok. Şu anda Topkapı Saraydaki yetkili arkadaşlarımızia da ilgili genel müdürlükle de konuştum. Zaten gereken özeni çekim sırasında da göstermişler.

- Geçenlerde yabancı gazetelerden birinde Türk kültür emperyalizmi artık dizilerle yayılıyor diye bir yorum vardı. Katılıyor musunuz?

- Kültür emperyalizmi demek belki doğru değil. Biz kimseye bir yaşam tarzı dikte etmiyor. tüketim ekonomisi dayatmaya çalışmıyoruz. Türkiyenin tarihi ekanları, Türkiyenin coğrafi özellik ve güzellikleri, insan davranışları, yaşam biçimimiz bir ölçüde büyük bir coğrafyada yayılıyor. Biz şimdi Asya ortalarından

Avrupa ortalarına kadar eskiden atla gittiğimiz yerlere şimdi dizilerimizle gidiyoruz. Ve bunun Türkiyeyi tanıtmak konusunda bir katkısı var. Geçtiğimiz yıllarda Türk insanı Dallas dizisinin başına saatlerce kapanırdı … Şimdi onlardan çok daha kaliteli diziyle biz dünya dizi film piyasasında önemli bir yer tutmuş durumdayız.

-İstanbulun tarihi siluetinin tahrip edildiği konuşuluyor. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

- Ben bu siluet değişikliğinden, tahribinden rahatsız oluyorurn. İstanbul bence dünyada eşi bulunmayan şehir. Binlerce yıldan kalan bir silüeti var. 1500-2000 yıllık bu siluet İstanbulun kimliği, kişiliğidir.

Bizim o kubbeleri ,minareleri Marmaratarafından gelirken de Karadeniz tarafından gelirken de gölgeleyen, baskı altına alan yeni yapılar yapmaya hakkımız yok. Bugün bu yapılar fütürsuzca yapılıyor. Tarih bizi mahküm edecek. Bir AVM alışkanlığı, bir gökdelen alışkatılığı başladı. Burası New York değil. Daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ben tüm birimlerirole birlikte elimden geldiğince savaşıyorum. Ama benim savaşmam yetmez. Kamuoyunun bu sesi yükseltmesi ve bu yanlışa dur demesi gerekiyor.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }