some_text

Büyükelçi tutuklu gazetecileri Kılıçdaroğlu’na sordu

22 March 2011 -

ABD`nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone`nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`na tutuklu gazetecileri sorduğu öğrenildi.

ABD nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu na bir nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaret çıkışında açıklama yapan Ricciardone, Türkiye nin seçim sürecinde olduğunu belirterek, Biz parti konusunda tamamen tarafsızız. Herhangi bir partiyi desteklemiyoruz ama Türkiye yi destekliyoruz demişti.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede ağırlıklı olarak CHP nin politikaları ve yaklaşımı konuşuldu. Ricciardone, daha önce 6 kez Türkiye ye geldiğini belirterek Kılıçdaroğlu na Türkiye de demokraside ilerleme görüyorum, siz nasıl değerlendiriyorsunuz? diye sordu. Buna karşılık Kılıçdaroğlu, Demokraside ilerleme değil gerileme var, yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığında sıkıntılar var. Basın özgürlüğünde ciddi engeller var dedi.

CHP HEYETİ ABD`YE GİDECEK

Ricciardone, “Güzel bir fikir alışverişi oldu. CHP`den önemli ve yüksek düzeyli bir heyet ABD`ye gelecek. Çok önemli programları var. ABD`de Türkiye ve demokrasisi hakkında büyük bir ilgi var. Türkiye`nin başarılarına ilgimiz var. Önümüzdeki seçimlerle çok ilgileniyoruz” diye konuştu.

Oda TV nin imtiyaz sahibi gazeteci Soner Yalçın ın tutuklanmasının ardından Bir yanda gazeteciler gözaltına alınıyor, bir yanda basın özgürlüğü deniyor. Biz anlamıyoruz açıklamasıyla Hükümet in tepkisini çeken Ricciardone, Kılıçdaroğlu nun basın özgürlüğü eleştirisi yapması üzerine Sizde tutuklu gazetecilerin listesi var mı, neden tutuklu bulunuyorlar? diye sordu. Bunun üzerine Büyükelçi ye bu konuda Türkiye Gazeteciler Sendikası nın bir çalışması olduğu aktarıldı ve CHP nin daha önce çeşitli dillerde hazırladığı ve AKP döneminde basına yönelik baskıların anlatıldığı AKP iktidarında medya dünyası başlıklı broşür verildi.

Görüşmede Libya ya yapılan uluslararası müdahale de gündeme gelirken Ricciardone, Libya konusunda operasyonun öncelikli amacı hava sahasının emniyetini sağlamak, şiddeti önlemek. Daha sonra ne olacağına bunlar sağlandıktan sonra bakılır dedi.

{\rtf1\ansi\ansicpg1252 {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 ArialMT;} {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red51\green51\blue51;\red255\green255\blue255;} \deftab720 \pard\pardeftab720\sl360\partightenfactor0 \f0\fs26 \cf2 \cb3 \expnd0\expndtw0\kerning0 \outl0\strokewidth0 \strokec2 }